⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2022] Ham Petrol Nedir?

Yıllara göre ham petrol fiyatları, ham petrol yorumları ve brent petrol göz önüne alındığında; 2000 yılına kadar 20 dolar seviyelerinde olan petrol fiyatları, 2000 yılı sonrasında yükselişe geçmiştir. Öyle ki 1 Temmuz 2008 tarihinde 147 dolara kadar çıkmıştır. Ancak 2008 yılında yaşanan kriz ile beraber petrol fiyatlarında büyük bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu düşüş ile beraber petrol fiyatları 30 dolara kadar düşmüştür. 2014 yılı ile beraber toparlanan petrol fiyatları, 3 Şubat 2016 tarihinde tekrar bir düşüş yaşamıştır ve bu sefer 30 doların altına kadar düşmüştür. Ancak 2020 yılının kasım ayına gelindiğinde; petrol fiyatları baskılanmaktadır ve 42.97 dolara kadar yükselmiştir.

forex eğitim

Ham Petrol Nedir?

İşlenmemiş petrol, ham petrol olarak isimlendirilmektedir. Petrolün kelime anlamına bakıldığında; Latince’den gelen bir kelimedir. Petra taş anlamına gelmektedir ve oleum yağ anlamındadır. Petroleum ise İngilizce karşılığıdır. Yüzyıllardır petrol işlenerek farklı şekillerde kullanılmaktadır. 19. yüzyıl ile beraber Azerbaycan-Bakü’de ilk petrol rafinerisi kurulmuştur ve sonrasında ham petrol işlenmeye başlamıştır. İşlenmiş hali benzin, motorin ve dizel gibi ürünlere dönüşmektedir. Ekonomik açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ham Petrol Yorumları

Güncel Ham Petrol Yorumları

3 Şubat 2023 Analizi:

Ham Petrol fiyatları. Dolardaki gevşemenin sürmesi ve Çin’de sıfır vaka politikasının gevşetildiğine ilişkin adımlar petrol fiyatlarının yükselişinde etkili oluyor. Günün devamında ABD borsalarının seyri takip edilebilir.

Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 87,80 – 88,50 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 89,75 ve 90,50 seviyeleri hedeflenebilir.

HAM PETROLKısa VadeliOrta VadeliUzun Vadeli
Teknik Seviyeler
Destek 189.287.577
Destek 288.584.565
Destek 387.88144
Direnç 189.759397
Direnç 290.597115
Direnç 391.6100130
WTI Ham petrol teknik seviyeler

Olası düşüşlerde 87,80 – 88,50 desteği güncel kaldığı sürece yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 87,80 altındaki seyri ve saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 87,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 87,80 – 88,50 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm ön planda olabilir.

Günün Önemli Seviyesi: 87,80 – 88,50 bölgesi

Petrol Yatay Seyirde

3 Şubat 2023 Analizi:

Petrol ABD TÜFE Verisi sonrasında değer kazandı. Petrol ABD TÜFE verisinin beklentilerden yüksek gelmesi ihtimaline karşın değer kaybetmişti. Dün ABD’den gelen yıllık %7,7, aylık %0,4 TÜFE verisi sonrası piyasalarda canlanma gözüktü. Piyasa beklentisi, ABD TÜFE verisinin yıllık %8,0, aylık %0,6 olması yönündeydi. Fed’in Aralık ayında yapacağı toplantıda vereceği karara etki gücü en fazla olan veri enflasyon verisi. ABD’de yıllık ve aylık enflasyonun beklentilerin altında gelmesi Fed’in faiz artırımlarında biraz daha makul kararlar vermesine yol açabilir. Fed’in faiz artırımlarında daha yavaş adımlar atabilecek olma ihtimalinin ortaya çıkmasıyla Dolar Endeksinde (DXY) 110 seviyesinden 107 seviyesine kadar geri çekilme yaşandı. DXY’de yaşanan geri çekilmeler petrol fiyatlarındaki yükselişe alan tanıdı.

brent & ham petrol yorumları
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2022] Ham Petrol Nedir?

WTI Teknik Analiz

Amerikan tipi WTI Ham petrol, 22 günlük hareketli ortalaması 87,09 ve 50 günlük hareketli ortalaması 85,92’nin üzerinde fiyatlanıyor. Düşüş hareketinin yaşanması durumunda günlük ortalamalar destek seviyesi olarak takip edilebilir. Yatay bandın üst kanalı 94,05 ise WTI için direnç konumunda.

Destekler: 87,09 / 85,92 / 84,81
Dirençler: 89,31 / 90,38 / 94,05 

maldofx
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2022] Ham Petrol Nedir?

Canlı Ham Petrol Piyatları

Ham Petrol Fiyatlarını ve Kalitesini Neler Etkilemektedir?

Yer altından çıkartılan petrolün kalitesi, petrol fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Ham petrolün kalitesi ise; yoğunluğuna ve sülfür miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yoğunluğu daha düşük olan petrolün rafine edilmesi de daha kolay olmaktadır. Ayrıca rafine sonrasında ortaya çıkan işlenmiş petrol de fazla olmaktadır. Ayrıca yoğunluğu düşük olan petroller, hafif petrol olarak isimlendirilmektedir. Yüksek yoğunluklu petrollerde rafine maliyeti de daha fazla olmaktadır.

Ham petrolde sülfür miktarının kaliteye etkisine bakıldığında; sülfür miktarının az olması, petrolün saflık derecesini yükselten bir durumdur. Bu sebeple ayrıştırmak daha kolaydır. Dolayısı ile rafine maliyetleri de sülfür miktarı az olan petrollerde daha az olmaktadır. Sülfür miktarı düşük olan petroller, tatlı petrol olarak isimlendirilmektedir.

Ham Petrol Yorumları
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2022] Ham Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünyada en yaygın olarak işlem gören ham petrol çeşidi olarak bilinmektedir. İngiliz petrolü olarak da bilinen brent petrol, Kuzey Denizi’nden çıkartılmaktadır. Düşük yoğunluklu olduğu ve sülfür miktarı az olduğu için hafif ve tatlı bir petrol türüdür. Rafine maliyeti de düşük olan brent petrolün ismi, 5 ayrı tabakadan çıkartılmasından gelmektedir. Bu tabakalar ise; Broom, Rannoch, Etieve, Ness ve Tarbat olmaktadır.

WTI kadar kaliteli sayılmasa da fiyatları yüksek olan bir petroldür. Bunun nedeni ise; diğer ülkelere aktarımının kolay ve ucuz olmasıdır. Çünkü İngiltere ve Norveç arasında kalan bölgeden çıkartılmaktadır ve diğer bölgelere de deniz yolu ile kolaylıkla aktarılabilmektedir. Talebin fazla olması, fiyatların da yükselmesini sağlamaktadır. Ham petrol işlemlerinin önemli bir kısmı brent petrol ile yapıldığı için petrol fiyatları hakkında temel analiz ve teknik analiz yapılması isteniyor ise; mutlaka petrol fiyatlarının takip edilmesi gerekmektedir.

WTI Petrol Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

WTI; West Texas Intermediate’ın kısaltmasıdır. Dünyadaki en kaliteli petrol çeşidi olarak bilinmektedir. Hafif olmasının yanı sıra, tatlı bir petroldür. İçerdiği sülfür miktarı azdır. Aynı zamanda brent petrol ile yoğunluk bakımından kıyaslandığında da yoğunluğu daha düşük olmaktadır. Kaliteli bir petrol çeşidi olmasına rağmen karadan çıkartıldığı için maliyetli olmaktadır ve talebin azalmasına neden olmaktadır. Benzin ve dizel üretimi için tercih edilen bir petrol türüdür.

Brent Petrol Yorumları Güncel

3 Şubat 2023 Analizi:

Brent petrol fiyatları. Dolardaki gevşemenin sürmesi ve Çin’de sıfır vaka politikasının gevşetildiğine ilişkin adımlar petrol fiyatlarının yükselişinde etkili oluyor. Günün devamında ABD borsalarının seyri takip edilebilir.

Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 94,25 – 95,10 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 97,00 ve 97,70 seviyeleri hedeflenebilir.

BRENT PETROLKısa VadeliOrta VadeliUzun Vadeli
Teknik Seviyeler
Destek 195.893.585
Destek 295.19073
Destek 394.258657
Direnç 197100100
Direnç 297.7104115
Direnç 398.75108133
Brent petrol teknik seviyeler

Olası düşüşlerde 94,25 – 95,10 desteği güncel kaldığı sürece yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 94,25 altındaki seyri ve saatlik kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 93,60 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 94,25 – 95,10 desteği üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü görünüm ön planda olabilir.

Günün Önemli Seviyesi: 94,25 – 95,10 bölgesi

Brent Teknik Analiz

Brent Petrol, 22 günlük hareketli ortalaması 94,12’nin ve 50 günlük hareketli ortalaması 92,33’ün üzerinde fiyatlanan Brent Petrol’de geri çekilme hareketinin yaşanması halinde 22 günlük ve 50 günlük ortalamalar destek olarak izlenebilir. 96,48 seviyesi ise yükseliş hareketi yaşanması halinde direnç seviyesi olarak dikkate alınabilir. 

Destekler: 94,12 / 92,33 / 90,95 
Dirençler: 96,48 / 99,16 /100,40 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

WTI ve Brent Petrolün Karşılaştırması Nasıldır?

Ham petrol çeşitlerine ve fiyatlarına bakıldığında; en popüler olanları WTI ve Brent petrol olmaktadır. Her iki petrol çeşidi de hafif ve tatlı petrol olarak geçmektedir. Aynı zamanda benzin ve dizel gibi ürünler için ideal ham petrol çeşitleridir. WTI ve Brent karşılaştırması ise aşağıdaki gibidir:

  • WTI, ABD’den çıkartılmaktadır. Brent ise Kuzey Denizi’nden çıkartılan bir petrol çeşididir.
  • Lousiana, Kuzey Dakota ve Teksas bölgesinden WTI çıkartılmaktadır. Brent petrolün çıkarılma alanları ise; Forties, Osberg ve Ekofisk olmaktadır.
  • Brent petrol tatlı ve hafif bir petroldür. Ancak WTI çok daha tatlı ve daha hafif olmaktadır.
  • WTI için API yerçekimi 39.6, brent için API yerçekimi 38’dir.
  • WTI petrol içeriği %0.24’tür. Brent petrolün sülfür içeriği ise; %0.40 olmaktadır.
  • WTI karadan çıkartıldığı için taşıma açısından değerlendirildiğinde dezavantajlı olmaktadır. Ancak brent petrol denizden çıkartılmaktadır ve bu sebeple taşıma konusunda daha avantajlı olmaktadır.

Ham Petrol Fiyat Analizleri & Uzman Yorumları

2020 yılının sonuna gelinmeye başlandığında; Coronavirüs petrol fiyatlarını da etkilemektedir. Vaka sayılarının artması, yeni kısıtlamaların gelmesi; petrolü baskılayan durumlardandır. Kasım ayı ile beraber aşı haberleri artmaya başlamıştır ve OPEC+ müttefikleri de arz kesintilerini 3 ay daha uzatacağını belirtmektedir. Ancak eş zamanlı olarak vaka sayılarının artması, bu artış dolayısı ile ülkelerin yeni kısıtlamalar uygulamaya başlaması; petrol fiyatlarının artmasının önünde engel oluşturmaktadır.

Petrole olan talebin azalmasına neden olduğu için petrol fiyatları da baskılanmaktadır. Ayrıca OPEC+ ülkeleri arasında da birlik bozulmaya başlamıştır ve bu da ham petrol fiyatlarının son iki ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Kasım ayının sonunda WTI fiyatları 67.42 dolar olurken brent petrol fiyatları 72,52 dolar seviyesindedir.

Brent Petrol Fiyatları

Brent Petrol Yorumları

Uzmanlar salgının hızlı yayılmasının piyasaları tedirgin etmesi sebebi ile petrol talebinde de bir baskı yarattığını düşünmektedirler. Petrol fiyatlarında güçlü bir seyir görülmemesinin nedeni de bu olmaktadır. Ancak ABD’de teşvik paketleri durdurulduktan sonra salgının etkileri ile mücadele amacı ile destek paketleri hakkında tekrar görüşme sağlanacağı haberlerinin çıkması, petrol açısından ilerleyen zamanlarda olumlu etki oluşturabilmektedir. Bu sebeple brent petrol için dirençler 44.33 dolar, 44.57 dolar ve 44.87 dolar olarak öngörülmektedir. Destek noktaları ise; 44.02 dolar, 43.72 dolar ve 43.45 dolar olarak tahmin edilmektedir.

brent petrol
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2022] Ham Petrol Nedir?

Uzmanlar WTI petrole brent petrole paralel yukarı bir trend hakim olduğunu söylemektedirler. WTI petrol için gün içi aşağı yönlü hareketlerde 41.90 dolar seviyesinin görülebileceği düşünülmektedir. Eğer bu seviyenin altına inilir ise; destekler 41.67 dolar, 41.39 dolar ve 41.16 dolar olmaktadır. Olası yükselişlerde ise direnç seviyesi olarak 42.18 dolar, 42.41 dolar ve 42.69 dolar gösterilmektedir.

WTI Petrol İçin Teknik Analiz

WTI petrol mart ayından beri 43.48 dolar seviyesini geçememekte ve direnç olarak takip etmektedir. WTI fiyatlarının bu seviyeyi geçmesi ile beraber yükseliş eğiliminin de hız kazanması beklenmektedir. Aşağı yönlü hareketlerde destek seviyeleri ise; 41.50 dolar ile 40.50 dolar olmaktadır.

Brent Petrol İçin Teknik Seviyeler

100 Günlük hareketli ortalamaya bakıldığında; 42.86 dolar seviyesinin destek olarak izlendiği görülmektedir. Aşağı yönde hareket gözlenmesi halinde; 41.90 dolar seviyesinin takip edileceği düşünülmektedir. Yukarı yönde hareket gözlenir ise; 45.30 dolar ve 46.50 dolar seviyesinin direnç konumunda olacağı düşünülmektedir. Brent petrol yorumları güncel olanlara bakıldığında; bu seviyeler mart ayından beri geçilemeyen direnç seviyeleri olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Lot Nedir? Çeşitleri Neler? Borsa & Forex Lot Hesaplama

SORUNUZU SORUN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BİZİ TAKİP EDİN

15,482BeğenenlerBeğen
8,251TakipçilerTakip Et
12,545TakipçilerTakip Et

EN İYİ FOREX ŞİRKETLERİ

Yerli & Yabancı Tüm Aracı Kurumların Teknik Değerlendimeleri ve Karşılaştırmaları!

Çok Okunanlar