⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2023] Ham Petrol Nedir?

Yıllara göre ham petrol fiyatları, ham petrol yorumları ve brent petrol göz önüne alındığında; 2000 yılına kadar 20 dolar seviyelerinde olan petrol fiyatları, 2000 yılı sonrasında yükselişe geçmiştir. Öyle ki 1 Temmuz 2008 tarihinde 147 dolara kadar çıkmıştır. Ancak 2008 yılında yaşanan kriz ile beraber petrol fiyatlarında büyük bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu düşüş ile beraber petrol fiyatları 30 dolara kadar düşmüştür. 2014 yılı ile beraber toparlanan petrol fiyatları, 3 Şubat 2016 tarihinde tekrar bir düşüş yaşamıştır ve bu sefer 30 doların altına kadar düşmüştür. Ancak 2020 yılının kasım ayına gelindiğinde; petrol fiyatları baskılanmaktadır ve 42.97 dolara kadar yükselmiştir.

forex eğitim

Ham Petrol Nedir?

İşlenmemiş petrol, ham petrol olarak isimlendirilmektedir. Petrolün kelime anlamına bakıldığında; Latince’den gelen bir kelimedir. Petra taş anlamına gelmektedir ve oleum yağ anlamındadır. Petroleum ise İngilizce karşılığıdır. Yüzyıllardır petrol işlenerek farklı şekillerde kullanılmaktadır. 19. yüzyıl ile beraber Azerbaycan-Bakü’de ilk petrol rafinerisi kurulmuştur ve sonrasında ham petrol işlenmeye başlamıştır. İşlenmiş hali benzin, motorin ve dizel gibi ürünlere dönüşmektedir. Ekonomik açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Ham Petrol Yorumları

Güncel Ham Petrol Yorumları

23 Mart 2023 Analizi:

Ham Petrol fiyatları geride bıraktığımız hafta Çin talebine ilişkin iyimserlikle toparlanma çabası gösterdi. Ancak sıkılaşan merkez bankaları hala büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturarak yükselişlerin ivmesini yavaşlatıyor izlenimi veriyor. Önünüzdeki hafta ABD tarafındaki üretim – stok rakamları ve Çin tarafındaki veri akışı takip edilebilir.

Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 79,00 – 83,00 direnci ve altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek düşüşlerde 76,00 ve 73,50 seviyeleri hedeflenebilir.

HAM PETROLOrta VadeliUzun Vadeli
Teknik Seviyeler
Destek 17662
Destek 273.550
Destek 37042
Direnç 18385
Direnç 28692
Direnç 390102
WTI Ham petrol teknik seviyeler

Olası toparlanmalar 79,00 – 83,00 direnciyle sınırlandığı sürece yeni düşüş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla yükseliş isteğinin devamı için 83,00 üzerindeki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 86,00 ve 90,00 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 79,00 – 83,00 direnci ve altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir.

Haftanın Önemli Seviyesi: 79,00 – 83,00 bölgesi

Petrol Nefes Aldı

23 Mart 2023 Analizi:

Petrol Fed toplantısı sonrasında yukarı yönlü bir ivme kazandı. Fed dün gerçekleştirilen toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puanlık faiz artırım kararı aldı. Fed’in piyasayı ters köşede bırakmayacak bir karar alması petrolün fiyatlamasında etkili oldu. Fed’in almış olduğu 25 baz puanlık faiz artırımıyla birlikte faiz oranı 4,75 – 5,00 seviyesine yükseldi. Bu faiz oranı 2007 yılından bu yana ulaşılan en yüksek faiz oranı oldu. Açıklamalara bakıldığında şahin tonda açıklamalar göze çarpmakta.

Karar metninde bilançonun küçülmeye devam edeceği ifade edilirken, Fed başkanı Powell yaptığı açıklamada enflasyonun ne olursa olsun %2 seviyesine inmesi gerektiğini ifade etti. Bankacılık krizine ilişkin ise yaşanan gelişmelerin farkında olduklarını belirten Powell, önceliklerinin enflasyonu indirmek olduğun belirtti. Dün ayrıca ABD Ham petrol stokları verisi açıklandı. Açıklanan veriye göre 17 Mart haftasında ABD Ham Petrol Stokları 1,117 Milyon varil artış gösterdi. Piyasa beklentisi verinin -1,565 Milyon olması yönündeydi.

brent & ham petrol yorumları
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2023] Ham Petrol Nedir?

WTI Teknik Analiz

Amerikan tipi WTI Ham petrol, güne yükselişle başlarken, 70$’ın üzerinde fiyatlanıyor. Yukarı yönlü ivmenin devam etmesi halinde ilk olarak 72,39 seviyesi ham petrole direnç gösterebilir. Geri çekilme hareketinin yaşanması durumunda ise 66,31 seviyesi destek görevi görebilir.

Destekler: 66,31 / 62,55 / 56,85
Dirençler: 72,31 / 74,27 / 76,11 

maldofx
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2023] Ham Petrol Nedir?

Canlı Ham Petrol Piyatları

Ham Petrol Fiyatlarını ve Kalitesini Neler Etkilemektedir?

Yer altından çıkartılan petrolün kalitesi, petrol fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Ham petrolün kalitesi ise; yoğunluğuna ve sülfür miktarına göre değişiklik göstermektedir. Yoğunluğu daha düşük olan petrolün rafine edilmesi de daha kolay olmaktadır. Ayrıca rafine sonrasında ortaya çıkan işlenmiş petrol de fazla olmaktadır. Ayrıca yoğunluğu düşük olan petroller, hafif petrol olarak isimlendirilmektedir. Yüksek yoğunluklu petrollerde rafine maliyeti de daha fazla olmaktadır.

Ham petrolde sülfür miktarının kaliteye etkisine bakıldığında; sülfür miktarının az olması, petrolün saflık derecesini yükselten bir durumdur. Bu sebeple ayrıştırmak daha kolaydır. Dolayısı ile rafine maliyetleri de sülfür miktarı az olan petrollerde daha az olmaktadır. Sülfür miktarı düşük olan petroller, tatlı petrol olarak isimlendirilmektedir.

Ham Petrol Yorumları
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2023] Ham Petrol Nedir?

Brent Petrol Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünyada en yaygın olarak işlem gören ham petrol çeşidi olarak bilinmektedir. İngiliz petrolü olarak da bilinen brent petrol, Kuzey Denizi’nden çıkartılmaktadır. Düşük yoğunluklu olduğu ve sülfür miktarı az olduğu için hafif ve tatlı bir petrol türüdür. Rafine maliyeti de düşük olan brent petrolün ismi, 5 ayrı tabakadan çıkartılmasından gelmektedir. Bu tabakalar ise; Broom, Rannoch, Etieve, Ness ve Tarbat olmaktadır.

WTI kadar kaliteli sayılmasa da fiyatları yüksek olan bir petroldür. Bunun nedeni ise; diğer ülkelere aktarımının kolay ve ucuz olmasıdır. Çünkü İngiltere ve Norveç arasında kalan bölgeden çıkartılmaktadır ve diğer bölgelere de deniz yolu ile kolaylıkla aktarılabilmektedir. Talebin fazla olması, fiyatların da yükselmesini sağlamaktadır. Ham petrol işlemlerinin önemli bir kısmı brent petrol ile yapıldığı için petrol fiyatları hakkında temel analiz ve teknik analiz yapılması isteniyor ise; mutlaka petrol fiyatlarının takip edilmesi gerekmektedir.

WTI Petrol Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

WTI; West Texas Intermediate’ın kısaltmasıdır. Dünyadaki en kaliteli petrol çeşidi olarak bilinmektedir. Hafif olmasının yanı sıra, tatlı bir petroldür. İçerdiği sülfür miktarı azdır. Aynı zamanda brent petrol ile yoğunluk bakımından kıyaslandığında da yoğunluğu daha düşük olmaktadır. Kaliteli bir petrol çeşidi olmasına rağmen karadan çıkartıldığı için maliyetli olmaktadır ve talebin azalmasına neden olmaktadır. Benzin ve dizel üretimi için tercih edilen bir petrol türüdür.

Brent Petrol Yorumları Güncel

23 Mart 2023 Analizi:

Brent petrol fiyatları geride bıraktığımız hafta Çin talebine ilişkin iyimserlikle toparlanma çabası gösterdi. Ancak sıkılaşan merkez bankaları hala büyüme beklentileri üzerinde baskı oluşturarak yükselişlerin ivmesini yavaşlatıyor izlenimi veriyor. Önünüzdeki hafta ABD tarafındaki üretim – stok rakamları ve Çin tarafındaki veri akışı takip edilebilir.

Önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 85,00 – 89,00 direnci ve altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek düşüşlerde 82,00 ve 78,00 seviyeleri hedeflenebilir.

BRENT PETROLOrta VadeliUzun Vadeli
Teknik Seviyeler
Destek 18276
Destek 27866
Destek 37456
Direnç 18986
Direnç 29298
Direnç 395107
Brent petrol teknik seviyeler

Olası toparlanmalar 85,00 – 89,00 direnciyle sınırlandığı sürece yeni düşüş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla yükseliş isteğinin devamı için 89,00 üzerindeki seyri ve günlük kapanışları görmek gerekebilir. Bu durumda 92,00 ve 95,00 seviyeleri gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 85,00 – 89,00 direnci ve altında kaldığı sürece aşağı yönlü görünüm ön planda olabilir.

Haftanın Önemli Seviyesi: 85,00 – 89,00 bölgesi

Brent Teknik Analiz

Destekler: 71,58 / 68,86 / 64,91
Dirençler: 77,64 / 78,75 / 82,45 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

WTI ve Brent Petrolün Karşılaştırması Nasıldır?

Ham petrol çeşitlerine ve fiyatlarına bakıldığında; en popüler olanları WTI ve Brent petrol olmaktadır. Her iki petrol çeşidi de hafif ve tatlı petrol olarak geçmektedir. Aynı zamanda benzin ve dizel gibi ürünler için ideal ham petrol çeşitleridir. WTI ve Brent karşılaştırması ise aşağıdaki gibidir:

  • WTI, ABD’den çıkartılmaktadır. Brent ise Kuzey Denizi’nden çıkartılan bir petrol çeşididir.
  • Lousiana, Kuzey Dakota ve Teksas bölgesinden WTI çıkartılmaktadır. Brent petrolün çıkarılma alanları ise; Forties, Osberg ve Ekofisk olmaktadır.
  • Brent petrol tatlı ve hafif bir petroldür. Ancak WTI çok daha tatlı ve daha hafif olmaktadır.
  • WTI için API yerçekimi 39.6, brent için API yerçekimi 38’dir.
  • WTI petrol içeriği %0.24’tür. Brent petrolün sülfür içeriği ise; %0.40 olmaktadır.
  • WTI karadan çıkartıldığı için taşıma açısından değerlendirildiğinde dezavantajlı olmaktadır. Ancak brent petrol denizden çıkartılmaktadır ve bu sebeple taşıma konusunda daha avantajlı olmaktadır.

Ham Petrol Fiyat Analizleri & Uzman Yorumları

2020 yılının sonuna gelinmeye başlandığında; Coronavirüs petrol fiyatlarını da etkilemektedir. Vaka sayılarının artması, yeni kısıtlamaların gelmesi; petrolü baskılayan durumlardandır. Kasım ayı ile beraber aşı haberleri artmaya başlamıştır ve OPEC+ müttefikleri de arz kesintilerini 3 ay daha uzatacağını belirtmektedir. Ancak eş zamanlı olarak vaka sayılarının artması, bu artış dolayısı ile ülkelerin yeni kısıtlamalar uygulamaya başlaması; petrol fiyatlarının artmasının önünde engel oluşturmaktadır.

Petrole olan talebin azalmasına neden olduğu için petrol fiyatları da baskılanmaktadır. Ayrıca OPEC+ ülkeleri arasında da birlik bozulmaya başlamıştır ve bu da ham petrol fiyatlarının son iki ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmek zorunda kalmasına neden olmaktadır. Kasım ayının sonunda WTI fiyatları 67.42 dolar olurken brent petrol fiyatları 72,52 dolar seviyesindedir.

Brent Petrol Fiyatları

Brent Petrol Yorumları

Uzmanlar salgının hızlı yayılmasının piyasaları tedirgin etmesi sebebi ile petrol talebinde de bir baskı yarattığını düşünmektedirler. Petrol fiyatlarında güçlü bir seyir görülmemesinin nedeni de bu olmaktadır. Ancak ABD’de teşvik paketleri durdurulduktan sonra salgının etkileri ile mücadele amacı ile destek paketleri hakkında tekrar görüşme sağlanacağı haberlerinin çıkması, petrol açısından ilerleyen zamanlarda olumlu etki oluşturabilmektedir. Bu sebeple brent petrol için dirençler 44.33 dolar, 44.57 dolar ve 44.87 dolar olarak öngörülmektedir. Destek noktaları ise; 44.02 dolar, 43.72 dolar ve 43.45 dolar olarak tahmin edilmektedir.

brent petrol
⛽Brent & Ham Petrol Yorumları [2023] Ham Petrol Nedir?

Uzmanlar WTI petrole brent petrole paralel yukarı bir trend hakim olduğunu söylemektedirler. WTI petrol için gün içi aşağı yönlü hareketlerde 41.90 dolar seviyesinin görülebileceği düşünülmektedir. Eğer bu seviyenin altına inilir ise; destekler 41.67 dolar, 41.39 dolar ve 41.16 dolar olmaktadır. Olası yükselişlerde ise direnç seviyesi olarak 42.18 dolar, 42.41 dolar ve 42.69 dolar gösterilmektedir.

WTI Petrol İçin Teknik Analiz

WTI petrol mart ayından beri 43.48 dolar seviyesini geçememekte ve direnç olarak takip etmektedir. WTI fiyatlarının bu seviyeyi geçmesi ile beraber yükseliş eğiliminin de hız kazanması beklenmektedir. Aşağı yönlü hareketlerde destek seviyeleri ise; 41.50 dolar ile 40.50 dolar olmaktadır.

Brent Petrol İçin Teknik Seviyeler

100 Günlük hareketli ortalamaya bakıldığında; 42.86 dolar seviyesinin destek olarak izlendiği görülmektedir. Aşağı yönde hareket gözlenmesi halinde; 41.90 dolar seviyesinin takip edileceği düşünülmektedir. Yukarı yönde hareket gözlenir ise; 45.30 dolar ve 46.50 dolar seviyesinin direnç konumunda olacağı düşünülmektedir. Brent petrol yorumları güncel olanlara bakıldığında; bu seviyeler mart ayından beri geçilemeyen direnç seviyeleri olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Yükselecek Altcoin Yatırım Tavsiyeleri [2022]

SORUNUZU SORUN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

BİZİ TAKİP EDİN

15,482BeğenenlerBeğen
8,251TakipçilerTakip Et
12,545TakipçilerTakip Et

EN İYİ FOREX ŞİRKETLERİ

Yerli & Yabancı Tüm Aracı Kurumların Teknik Değerlendimeleri ve Karşılaştırmaları!

Çok Okunanlar